Много хора си задават този въпрос и се притесняват, че няма да овладеят нито единия, нито другия език, ако ги изучават едновременно, а имат желание.
Този мит е силно разпространен. Погрешно е схващането, че първо трябва да научите единия език, а след това другия. Истината е, че няма такова понятие „научаване на език“.
Можете да владеете един език до съвършенство, но винаги има какво още да научите. Да се чака да бъде „научен“ единия, е губене на време и пропуснати ползи. Особено за децата е важно да бъде въведен втори или трети чужд език на възможно най-ранна възраст. Колкото по-малко е детето, толкова по-бързо, и трайно възприема знанията. Няма опасност от объркване, защото няма човек, който да изрази мисълта си едновременно на няколко езика, да ги смеси в едно изречение. Мозъкът ни не го позволява. Ако учещият усеща някакъв дискомфорт, защото вече владее един език, това е закономерна част от процеса на учене. На определен етап, объркването изчезва и започвате да плувате свободно между езиците, които владеете. Ако Вече говорите един чужд език, добре е да го поддържате, докато въвеждате втория език, защото първият може да се окаже „затиснат“ от втория. Интензивно се занимавате с новия език, но поне по 10 минути на ден, слушате, четете или общувате на първия ви език, с цел поддържане.
Отговорът е, ако учите едновременно два или повече чужди езика, ще се обърквате докато учите, но това е напълно нормално и не пречи на цялостното усвояване. Резултатът е, че сте овладели повече езици, независимо през какъв период на учене сте минали.